Jak vybrat ručník či osušku?

Důkladný výběr kvalitního ručníku nebo osušky je důležitější, než se zdá. Snadno se dá sáhnout vedle. Materiály se odlišují savostí a hebkostí, rozměry, které se nám v obchodě zdají fajn, nakonec nemusí vyhovovat. Jak tedy vybrat ručníky a osušky, abychom volby nelitovali?

Vysoká gramáž je základ

Jak vybrat ručníkV první řadě je nutné říci, že stejně jako je tomu u jiných výrobků, ani zde se nevyplatí šetřit a vybírat podle ceny. Číslo, které by vás mělo zajímat, je údaj popisující gramáž materiálu. Protože se ručníky perou pravidelně a za vysokých teplot, měly by zvládat vysokou zátěž při praní. Vybírejte proto ručníky s gramáží alespoň 450 g/m. Mnoho výrobců údaj neuvádí, ale pokuste se takovým vyhýbat. Pokud se tím výrobce nepochlubí, asi za to údaj nestojí. Exkluzivní řady ručníků mívají gramáž mnohem vyšší, přesahující 500 g/m2

Výběr správného materiálu

Na trhu se objevuje velké množství materiálů, z nichž se vyrábí ručníky. Jaký by vám vyhovoval nejvíc?

Na trhu se objevuje velké množství materiálů, z nichž se vyrábí ručníky. Jaký by vám vyhovoval nejvíc?

  • Froté ručníky a osušky: jemný, savý a hebký materiál ze 100% bavlny. Zvládá praní na vyšší teploty (až 60 °C). Patří sem také froté ručníky a osušky Exclusiv; luxusní série ručníků z mikro bavlny s vysokou gramáží.
  • Bambusové ručníky a osušky: jemný, hebký, velice rychle saje, dobře schne a má antibakteriální vlastnosti. Gramáž materiálu bývá o přes 500 g/m2. Pracovní ručníky pořiďte, pokud hledáte něco do garáže nebo dílny a je vám líto ničit olejem krásné froté ručníky.
  • Pracovní ručníky se vyrábí z velmi odolného materiálu a v barvách, na kterých není vidět každá skvrna. Jejich gramáž bývá o něco nižší, okolo 200 g/m2.
  • Hotelové ručníky přináší rovnováhu mezi vysokým komfortem a hygienickým standardem, protože se musí prát takřka denně a zároveň stále vyvolávat v hostech pocit útulna.
  • Plážové osušky: rozměrná osuška sloužící jako podložka na pláž, do níž je možné se rychle a krátce osušit.
  • Dětské ručníky bývají jemné, šetrné, vesele barevné. Kojencům a batolatům pořizujeme větší a měkčí osušky, do nichž je možné zabalit celé tělo včetně hlavičky.

Na co si dát pozor?

Před prvním použitím ručník nebo osušku alespoň dvakrát vyperte. Nejenom že odstraníte nečistoty z výroby, pomůžete tak uvolnění vláken a ručníky jsou pak nadýchanější a měkčí. Správným postupem při praní využijete potenciál svých ručníků na maximum. Při praní nepoužívejte aviváž, ta snižuje savost materiálu. Ručníky i osušky sušte ideálně v sušičce, jedině tak zamezíte množení bakterií uvnitř materiálu.